12 Лютого 2018    джерело:     розділ: Культура
В Івано-Франківську презентують нову книгу Маркіяна Прохаська

У п’ятницю, 16 лютого, у Книгарні «Є» відбудеться презентація збірки короткої прози Маркіяна Прохаська «Нестримна сила води».

Це друга розмова з циклу «9 міст - 9 історій», під час якої журналіст, письменник Маркіян Прохасько та поет, літературознавець Назар Федорак  розмірковуватимуть про те, чим є уявний світ: втечею чи пошуком.

Ключем до розмови є оповідання Маркіяна «Найдавніший світ» —  уявний світ, який ми собі вифантазовуємо.  Загалом  збірка «Нестримна сила води» — це дев’ять оповідань, що так чи інакше зводяться до пошуку ідеального міста. Серед безлічі можливих урбаністичних пейзажів, часів, вимірів й альтернативних світів тут розгортаються історії розквіту та занепаду, відчаю та надії, безпеки та переховування, поразки та рутинного переживання найбільшого щастя.

«Ніщо у Всесвіті немає сенсу, якщо ти його у цьому не бачиш, - каже автор. - Тож сенс — це дуже суб'єктивна річ. І сам пошук — це сенс. Шукати можна скрізь, але ця книга про пошук ідеального міста і місця, пошук себе у місті через мільйони його сюжетів, деталей і комбінацій. Місто дає для цього необмежені можливості, адже його концепція є вершиною людської цивілізації, а розвиток міст впродовж історії показує те, як ідеї різних цивілізацій проявляються у культурі та побуті».

Дев’ять історій з книжки, які автор знову перепроживатиме одну за одною під час зустрічей у 9 містах країни, сповнені різною мірою напруги та сюжетності. Кожна переплітається між собою за допомогою спільних ідей, а інколи персонажів. У цих текстах —  усі напівтони світу, проте об’єктом цікавості автора стає саме місто як найвиразніша ознака людської цивілізації.

«Спосіб мислення різних людей пов'язаний із тим, що їх оточує: з кліматом, ландшафтом, кількістю сонця, - зауважує Маркіян. -  Відповідно до цього ми створюємо наші поселення, вписані у світ, але і відмежовані від нього; будуємо теплі помешкання чи вішаємо дерев'яні жалюзі на вікна, ми п'ємо холодне мате або гарячі чаї о п'ятій вечора, ми споруджуємо із каменю чи дерева. Усе це міське плетиво відображає плин нашої історії, хід якої — це нестримна сила води, що беззупинно все оновлює, але принцип її дії залишається незмінним».

Початок зустрічі о 18:00. Вхід вільний.

Маркіян Прохасько - письменник, журналіст. Народився в Івано-Франківську, з дитинства живе у Львові. Вивчав історію та журналістику в Українському католицькому університеті. Журналіст, колумніст. Працював у львівському виданні «Твоє місто». Публікувався у виданнях «Zbruc», «The Ukrainians», «Українська Правда», «День», «Галицький кореспондент», «Курс», «Медіакритика», «Український журнал» та інші. «Нестримна сила води» — перша книга автора.

 
Використання матеріалів лише за умови посилання на ifPortal.net та узгодження з редакцією.